Sort by

Metin has logged 37 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Business Is Business

Business Is Business

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Conversations with My Gardener

Conversations with My Gardener

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Unabomber: In His Own Words

Unabomber: In His Own Words

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry