Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
PK

PK

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
B. O. B.

B. O. B.

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pornocracy: The New Sex Multinationals

Pornocracy: The New Sex Multinationals

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Medium

The Medium

2021
×
★★
Edit this entry  
07
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Selesai

Selesai

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry