Sort by

mesnard10 has logged 24 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry