mertozden has written 5 reviews for films rated ★★★½ .

 • Dune

  Dune

  Villeneuve abimiz çölü olabildiğince estetize etmiş. Hoştu. Öyle milletin dediği gibi cam çerçeve kırmalık bir durum pek yoktu. Uzun olması gereken yerler kısaltılmış, kısa olması gereken yerler uzatılmış hissiyatına kapıldım. Sanki director's cut'a malzeme bırakmışlar gibime geldi.

  İlk kitabın sadece yarısını anlattıkları belli oluyordu. Kitapta geçen "jihad" kavramını kullanmaktan çekindilerse "Gâzâ" ifadesini kullanabilirlermiş. Tabi muhtemelen sette bunu söyleyecek bir Türk yoktu.

 • The Green Knight

  The Green Knight

  Orjinal eseri okumadım. Lowery, orta çağ avrupa romansını kendince beyaz perdeye aktarmış. Potansiyeli olan hovarda bir gencin burnu sürtülüp adam olsun diye annesi ve amcası tarafından imtihandan geçirilmesini anlatıyor diyebiliriz.

  14. yy üretimi bir metnin kıssadan hisse amacıyla yazıldığını unutmamak şart. Yönetmen bundan başka bir şey çıkarmaya çalışmamış. Sadece estetize etmeye uğraşmış. İyi de etmiş.

 • Halloween

  Halloween

  Atmosfer olarak çok iyiydi. Jamie Lee Curtis iyi iş çıkarmış. Sadece bir sekansın çok iyi olduğunu da söyleyebilirim. Ancak... 2018 yılında artık kabul edilemeyecek kadar gülünç saçmalıklar içerdiğini de bilin.

  Tamam işte fanboy'uz. Michael Myers abimizi görünce elimiz ayağımız titriyor. Ondan dolayı benden 3,5 alır. Ama siz onu 3 kabul edin.

 • Wolf

  Wolf

  ★★★½

  Filmi, dizi ile beraber yedi bölümlük bir serüven olarak değerlendirdiğimizde güzel.

  Bazı yerler feci aksıyor, bazı yerler ise son derece iyi. Bu eser ile ülkenin emekleme dönemini tamamlayıp, yürüme dönemine girdiği söylenebilir.

  İrfan başkanın sorgu odasındaki tüm sahneleri müthişti. Özellikle Turgut Başkan ile İrfan Başkan'ın konuşma sahnesi tekrar tekrar izlenilesiydi.

 • Joker

  Joker

  ★★★½

  Bir geçmişim olacaksa bunun çoktan seçmeli olmasını isterim

  Alan Moore'un unutulmaz eseri Killing Joke'tan alınan bu cümle, Todd Phlips'in ortaya koyduğu Joker filmini özetler nitelikte.

  Son sahnede, her şeyin akıl hastanesinde yatan bir hastanın, kendisine acındırmak ve kendisini eğlendirmek için terapistine uydurduğu bir hikaye çıkması, Joker'i, sinema tarihinin izleyiciye ithafen yapılmış, en büyük eşek şakası yapıyor.