mertozden has written 3 reviews for films rated ★★★½ during 2021.

 • Dune

  Dune

  Villeneuve abimiz çölü olabildiğince estetize etmiş. Hoştu. Öyle milletin dediği gibi cam çerçeve kırmalık bir durum pek yoktu. Uzun olması gereken yerler kısaltılmış, kısa olması gereken yerler uzatılmış hissiyatına kapıldım. Sanki director's cut'a malzeme bırakmışlar gibime geldi.

  İlk kitabın sadece yarısını anlattıkları belli oluyordu. Kitapta geçen "jihad" kavramını kullanmaktan çekindilerse "Gâzâ" ifadesini kullanabilirlermiş. Tabi muhtemelen sette bunu söyleyecek bir Türk yoktu.

 • The Green Knight

  The Green Knight

  Orjinal eseri okumadım. Lowery, orta çağ avrupa romansını kendince beyaz perdeye aktarmış. Potansiyeli olan hovarda bir gencin burnu sürtülüp adam olsun diye annesi ve amcası tarafından imtihandan geçirilmesini anlatıyor diyebiliriz.

  14. yy üretimi bir metnin kıssadan hisse amacıyla yazıldığını unutmamak şart. Yönetmen bundan başka bir şey çıkarmaya çalışmamış. Sadece estetize etmeye uğraşmış. İyi de etmiş.

 • Halloween

  Halloween

  Atmosfer olarak çok iyiydi. Jamie Lee Curtis iyi iş çıkarmış. Sadece bir sekansın çok iyi olduğunu da söyleyebilirim. Ancak... 2018 yılında artık kabul edilemeyecek kadar gülünç saçmalıklar içerdiğini de bilin.

  Tamam işte fanboy'uz. Michael Myers abimizi görünce elimiz ayağımız titriyor. Ondan dolayı benden 3,5 alır. Ama siz onu 3 kabul edin.