merritt has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsters

Monsters

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Promare

Promare

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outland

Outland

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Conquest

Conquest

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry