MendoNaMendo has logged 37 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Music Box

Music Box

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Triangle

Triangle

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dear Mother

Dear Mother

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry