Louis has logged 53 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Basket Case 3

Basket Case 3

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iris: A Space Opera by Justice

Iris: A Space Opera by Justice

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sadie Thompson

Sadie Thompson

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Faust

Faust

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry