Sort by

Louis has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Society

Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suntan

Suntan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Matinee

Matinee

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry