Sort by

Jotchua has logged 415 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry