Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
NYAD

NYAD

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Promised Land

The Promised Land

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Teachers’ Lounge

The Teachers’ Lounge

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
WallFlower The Movie

WallFlower The Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
The Underdoggs

The Underdoggs

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Origin

Origin

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conformist

The Conformist

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry