Sort by

James has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry