Memeboat has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rat Film

Rat Film

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Game 6

Game 6

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stalked by My Doctor: The Return

Stalked by My Doctor: The Return

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalked by My Doctor

Stalked by My Doctor

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vibes

Vibes

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good German

The Good German

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
'71

'71

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry