• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Creed II

    ★★★½

  • Climax

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Mummy

    ★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Lion

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★½

  • Demolition

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • About Time

    ★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Drive

    ★★★

  • Gulliver's Travels

    ★★

  • Easy A

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Barbie in A Mermaid Tale

    ★★★

  • Blue Valentine

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Hannah Montana: The Movie

    ★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★½

  • Hot Rod

    ★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • Transformers

    ★★½

  • Rocky Balboa

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Cars

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★