Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Viking

Viking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Final Cut

Final Cut

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
France

France

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
A Brother’s Love

A Brother’s Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nut Jobs

Nut Jobs

2022
×
Edit this entry  
24
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★½
Edit this entry  
11
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the House

In the House

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Edit this entry  
04
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Edit this entry  
09
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Brain Freeze

Brain Freeze

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry