Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

1961
×
Edit this entry  
20
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
15
Late Night with the Devil

Late Night with the Devil

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw X

Saw X

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Mami Wata

Mami Wata

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Rollerball

Rollerball

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
Edit this entry  
22
Lionman

Lionman

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
Read the review Edit this entry  
20
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teknolust

Teknolust

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Flight 7500

Flight 7500

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
.com for Murder

.com for Murder

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Witch's Mirror

The Witch's Mirror

1962
×
Edit this entry  
03
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Edit this entry  
21
The Unborn

The Unborn

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Edit this entry  
14
Torque

Torque

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Edit this entry  
13
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
Edit this entry