Sort by

megan has logged 68 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Come Together

Come Together

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry