Sort by

MEGAMOUW has logged 319 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Race for Your Life, Charlie Brown

Race for Your Life, Charlie Brown

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry