• Heat

    Heat

    ★★★★★

    interviewer at the q&a: “how did you both prepare for your roles?”

    de niro: “i robbed some banks”

    this 4K restoration was beautiful! my ears are destroyed but i had a blast!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    Andrew Garfield you will always be loved

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    You’d think that after watching this so many times I’d stop crying by the end of it but I feel even more emotional after every rewatch. I love this movie more than anything.

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    my heart was found full of love I LOVE DOGS

  • Tomb Raider

    Tomb Raider

    ★★★½

    I DESERVE A SEQUEL

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    I can't stop smiling :') Y'all better give this one your coins when it comes out on March 16

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    karen gillan: *does absolutely anything*

    me: talented, brilliant, incredible, amazing, showstopping, spectacular, never the same, totally unique, completely not ever been done before, the voice of our generation, the love of my life, stunning, magnificent, glamorous, fabulous, a goddess.

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    Here's to the ones who dream
    Foolish as they may seem

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    THIS MOVIE JUST MAKES ME SO HAPPY.

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the image of james franco deep throating a gun will haunt me for the rest of my life

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    I got to watch this at NYFF and I'm so glad I did because, watching this movie with a passionate audience made the experience even more incredible for me. Hearing everyone laugh at all the jokes, and cry when something emotional happened—it was so special and I could have never had such an experience elsewhere. Greta Gerwig really pours her entire heart into this one; it was so personal yet so relatable, no matter who you are and where you…

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    It received the longest standing ovation in NYFF history, so that should give you an idea on how perfect this film is. I also got to see Luca Guadagnino, Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, and André Aciman in the flesh and got to ask Luca a question, which was absolutely surreal. I'm so lucky that this was the first movie I've seen at the first film festival I've ever attended; I'm truly never gonna forget the experience of it…