Sort by

meera has logged 325 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Edit this entry  
02
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry