• Half Nelson

    Half Nelson

    ★★★★

    It works for some people. My ex girlfriend is getting married. That's how it works for some people, right? Didn't work for me.

    - Dan

  • King of California

    King of California

    ★★★

    Naked Chinese guys !

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★

    kids reflect how adults mess things up

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence

    ★★½

    That was like Oscar stuff .. like Chalamet or something
     - Zeke

  • Sofia

    Sofia

    ★★

    ban lya omar huwa li victim mashi sofia
    plus, ra ma ymkench film yban bila ki dwi 3la sex before marriage chweya ytkhebba mora ightisab, hadi ra tkhlita ma fiha ta me3na

  • Burnout

    Burnout

    ★½

    kun ha bqa ghabr

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★½

    She tried to appear strong while she’s fragile inside, and that’s a result of how her mom raised her in a dictatorial way.

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★★★½

    When it feels like a lonely man is standing against everything; politics, religious illusion, fake love, fake friendship, destiny … all at once!

    Ps: That cinematography tho, it’s mesmerizing!

  • Clean

    Clean

    ★★

    I’m still looking for answers. I just don’t know the questions anymore.
    - Clean

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★

    It feels like Tarkovsky made this film to relieve his soul out of all his tragic memories.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★

    Tarantino just got his own unique style through which we visualize craziness into a piece of art

  • Down by Love

    Down by Love

    ★★

    Because love is not as the same as falling in love