Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charmmy Kitty

Charmmy Kitty

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carmilla

Carmilla

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brother Bear 2

Brother Bear 2

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hatfields & McCoys

Hatfields & McCoys

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Anonymous

Anonymous

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wife, Witch, Poisoner, Whore

Wife, Witch, Poisoner, Whore

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry