Sort by

Meaningbird has logged 325 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bubble

The Bubble

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
A Car's Life: Sparky's Big Adventure

A Car's Life: Sparky's Big Adventure

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memory

Memory

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Farmer's Daughters

The Farmer's Daughters

1976
×
★½
Edit this entry  
07
Bidoof's Big Stand

Bidoof's Big Stand

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★
Edit this entry  
04
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Welcome to the Club

Welcome to the Club

2022
×
½
Edit this entry  
04
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
04
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
½
Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moby & the Void Pacific Choir: Are You Lost in the World Like Me

Moby & the Void Pacific Choir: Are You Lost in the World Like Me

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Stealing Africa

Stealing Africa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
½
Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Story of Stuff

The Story of Stuff

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shadowprowler

Shadowprowler

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Children of the Corn V: Fields of Terror

Children of the Corn V: Fields of Terror

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What a hunt!

What a hunt!

2013
×
½
Edit this entry  
12
In The Fall

In The Fall

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Man 2020

Man 2020

2020
×
Edit this entry  
12
Man

Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Fear of the Deer

Fear of the Deer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anytime Is Ice Cream Time

Anytime Is Ice Cream Time

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Walk Home

The Walk Home

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry