M.D. has logged 267 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hospitaliky

Hospitaliky

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cuckoo Clock

The Cuckoo Clock

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Swing Shift Cinderella

Swing Shift Cinderella

1945
×
★★★★
Edit this entry  
12
Screwball Squirrel

Screwball Squirrel

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Half-Pint Pygmy

Half-Pint Pygmy

1948
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Cellbound

Cellbound

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ventriloquist Cat

Ventriloquist Cat

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Magical Maestro

Magical Maestro

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Deputy Droopy

Deputy Droopy

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ditch

Ditch

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Smile

Smile

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hardcore

Hardcore

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Leadbelly

Leadbelly

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Health

Health

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whirlpool

Whirlpool

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Die For

To Die For

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry