Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★
Edit this entry  
14
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
04
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Tron

Tron

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Congo

Congo

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry