Sort by

milesdinou has logged 124 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
30
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birth of Magellan: Cadenza I

The Birth of Magellan: Cadenza I

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lemon

Lemon

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Process Red

Process Red

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Something

Black Something

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Needle

Needle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back and Forth

Back and Forth

1969
×
Read the review Edit this entry  
29
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Messe Noire

Messe Noire

1928
×
Read the review Edit this entry  
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Read the review Edit this entry  
13
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry