Sort by

Maxime has logged 44 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love at War

Love at War

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Days in October

Four Days in October

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doc & Darryl

Doc & Darryl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hitler: A Career

Hitler: A Career

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Silly Little Game

Silly Little Game

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Shot

Big Shot

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Be Water

Be Water

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Small Potatoes: Who Killed the USFL?

Small Potatoes: Who Killed the USFL?

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Year of the Scab

Year of the Scab

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Au bout du monde

Au bout du monde

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
42 to 1

42 to 1

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kings Ransom

Kings Ransom

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Winter Stories

Winter Stories

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry