Sort by

Maxime has logged 368 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★½
Edit this entry  
20
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★
Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love at War

Love at War

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Days in October

Four Days in October

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doc & Darryl

Doc & Darryl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hitler: A Career

Hitler: A Career

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Silly Little Game

Silly Little Game

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Shot

Big Shot

2013
×
★★★½
Edit this entry