Sort by

denis has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Novice

The Novice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Strong Island

Strong Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
Read the review Edit this entry  
01
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Limey

The Limey

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Read the review Edit this entry  
13
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweetie

Sweetie

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
Bright Star

Bright Star

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry