Sort by

Max has logged 231 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Making of UNSOUND

The Making of UNSOUND

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How Murray Saved Christmas

How Murray Saved Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Pie

American Pie

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Birds

Free Birds

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid Live!

The Little Mermaid Live!

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Equals

Equals

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry