Sort by

Max has logged 345 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry