Sort by

McLovin10 has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry