Sort by

McHomeschooled has logged 49 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nikki Glaser: Bangin'

Nikki Glaser: Bangin'

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Russell Howard: Recalibrate

Russell Howard: Recalibrate

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
Edit this entry  
01
You Belong to My Heart/Donald's Surreal Reverie

You Belong to My Heart/Donald's Surreal Reverie

1944
×
Edit this entry  
01
Mexico: Pátzcuaro, Veracruz and Acapulco

Mexico: Pátzcuaro, Veracruz and Acapulco

1944
×
Edit this entry  
01
Las Posadas

Las Posadas

1944
×
Edit this entry  
01
Baía

Baía

1944
×
Edit this entry  
01
The Flying Gauchito

The Flying Gauchito

1944
×
Edit this entry  
01
The Cold-blooded Penguin

The Cold-blooded Penguin

1944
×
Edit this entry  
01
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★½
Edit this entry  
01
Aquarela do Brasil

Aquarela do Brasil

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
El Gaucho Goofy

El Gaucho Goofy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pedro

Pedro

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Lake Titicaca

Lake Titicaca

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★
Read the review Edit this entry