Sort by

McHomeschooled has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
09
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
Edit this entry  
30
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Secret Society of Second Born Royals

Secret Society of Second Born Royals

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry