Sort by

Michael has logged 85 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping Monster

Sleeping Monster

2022
×
Edit this entry  
18
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cronos

Cronos

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill Burr: Live at Red Rocks

Bill Burr: Live at Red Rocks

2022
×
Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
L'Argent

L'Argent

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry