Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Samantha McFarland

Samantha McFarland

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Samantha
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Samantha’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★★ Watched by Samantha McFarland 20 Mar 2022

    Omg I’m gagged

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by Samantha McFarland 11 Mar 2022

    Incredible

  • Closer

    Closer 2004

    ★★★★½ Watched by Samantha McFarland 08 Dec 2021

    This is the most Pisces movie I have ever seen

  • Paradise Hills

    Paradise Hills 2019

    ★★½ Watched by Samantha McFarland 11 Nov 2021

    Beautiful Gowns!

  • Under Wraps

    Under Wraps 2021

    ★★ Watched by Samantha McFarland 02 Oct 2021

    Too long

  • Gnomeo & Juliet

    Gnomeo & Juliet 2011

    ★½ Watched by Samantha McFarland 06 Sep 2021

    This cast is the most confusing part of this movie.

  • Cinderella

    Cinderella 2021

    ½ Watched by Samantha McFarland 04 Sep 2021

    Ive never logged a film before I finished it but nothing can save this movie. Not even Elsa.

  • He's All That

    He's All That 2021

    ★ Watched by Samantha McFarland 27 Aug 2021

    Every time Kourtney Kardashian called her I jumped

  • Killer Prom

    Killer Prom 2020

    ½ Watched by Samantha McFarland 15 Aug 2021

    “Who wears red to a BBQ? She belongs in a brothel.”

  • Shithouse

    Shithouse 2020

    ★½ Watched by Samantha McFarland 10 Aug 2021

    There’s a reason he has no friends…

  • A Silent Voice

    A Silent Voice 2016

    ★★★★½ Watched by Samantha McFarland 10 Aug 2021

    I haven’t been so touched by a film in forever.

  • The Hunt

    The Hunt 2020

    ★★★★ Watched by Samantha McFarland 07 Aug 2021

    Need Betty Gilpin in her own action movie

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro