Tyler has written 17 reviews for films rated ★★★★ .

  • Dawn of the Planet of the Apes

    Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

    "Caesar IS home."

    Dawn of the Planet of the Apes is not solely a compilation of grand action sequences or visually stunning effects that we've come to accept from summer blockbusters; it is instead a complete, well-rounded cinematic journey that sets the standard for narrative designs in big budget movies. Director Matt Reeves can do no wrong here, however, he also makes sure to include all the right. Every aspect of the film works so genuinely well together that its…

  • 22 Jump Street

    22 Jump Street

    ★★★★

    22 Jump Street is not only one of the best comedy sequels in recent years, but it may prove to be a staple in postmodern film culture. The metafictional narrative of 22 Jump refuses to withdraw itself for a moment, never allowing the audience to forget they're watching a movie. Self-aware as well as self-reflexive, Lord and Miller form their humour from the concept of Hollywood sequels and the dysfunction/redundancies they are generally engrained with. It actually works wonderfully. The…

  • Neighbors

    Neighbors

    ★★★★

    Nicholas Stoller (Forgetting Sarah Marshall, Get Him to the Greek) has produced, yet again, what may turn out to be the funniest film of the year. I can't count the amount of times I lol'ed in an empty Thai cinema during this film. Stoller's ability to provide a constant stream of laughs while staying focused within the narrative is truly incredible. Neighbors has a healthy mix of low, middle and high brow humour that resists becoming tiresome or anticipated. What…

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

    Mutant abilties, time travel and CGI are not what drives the most recent X-Men flick; it is the well rounded, ridiculously tense and emotional conflict that gives DOFP it's power. Mutant vs. Mutant, Mutant vs. Human, Human vs. Human, Mutant vs. Self, and etc. But for myself, nothing compares to the conflicting relationship between young Xavier (McAvoy) and young Magneto (Fassbender) Very rarely is the audience privy to, or even drawn to, both sides of the Good-vs-Evil coin; but Singer…

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★

    Toy Story, Wall-e, Wreck-It Ralph -- The LEGO Movie joins the ranks of my favourite animated movies of all time. What do all of these films have in common? The ability to emotionally connect with the audience more indicatively than most live action features. These films are not only heartwarming, but inspiring, as they not only consist of engaging adventures and innovative storytelling techniques, but also life lessons and themes applicable to all.

    LEGO condemns consumer society, conformism, and capitalist…

  • American Hustle

    American Hustle

    ★★★★

    "Who is the master? The Painter, or the forger?

    American Hustle is a 70's 'hunt-for-the-American-dream' dramedy that builds it's theme around an age-old Platonic concept: the truth is obscure, we only know what we think we perceive. Director David O. Russell plays with the idea that people believe what they want to believe; what they can see and what they can feel.

    Plato's (Socrates') 'Theory of the Forms' asserts that non-material abstract forms (ideas), not the material world known and…

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    Vastly exceeding it's predecessor in every aspect, Catching Fire gives weight to a series of which I had no intentions to care for. I felt the first installment of The Hunger Games to be painfully naive and rather underwhelming. The screenplay failed to develop characters I could identify with or at least care for. Katniss was frustratingly stubborn and Peeta may have been the biggest pussy ever to be displayed on film. How could anyone possibly cheer for a tribute…

  • Rush

    Rush

    ★★★★

    Ron Howard's Rush could not have a more perfect title. The exhilarating (dual)bio-pic has plenty of heart and allows the audience to choose their protagonist. The film memorializes the notorious rivalry between competing Formula One racers James Hunt and Niki Lauda, played by Chris Hemsworth and Daniel Bruhl, respectively. The two leads are outstanding in their re-creations: successful in both producing empathetic, life-like depictions and emulating a splendid character foil for their counterpart. Aside from the brilliant race sequences and…

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★

    Denis Villeneuve's Prisoners has more than certainly secured itself as one of the years most suspenseful crime dramas. The thriller partially aims to be an engulfing 'whodunit' mystery; and in those regards it succeeded remarkably. As the film closely follows the disappearance/abduction of two young girls. the audience is led through a maze hindered by an array of clues, motives, suspects and testaments. Although the film may call for a touch more ambiguity, it remains capable of engaging the audience…

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★★★

    Review to come.

  • The Impossible

    The Impossible

    ★★★★

    Any movie that has the power to shed a tear deserves a great rating in my books. Some people think The Impossible is manipulative or biased or discerning, but those people are dead inside. The film is gut-wrenching, raw emotive material--portrayed in hauntingly realistic fashion by the entire cast. Watts is superb and Holland is down right fantastic; however it was the work of McGregor that got the best of me (emotionally). And that Tsunami sequence was more terrifying than any horror movie I've ever seen. I would recommend this film to anybody not sitting in an airport terminal as I was--man was that embarrassing...

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★★

    In Bruges is a dark comedy that is successful on many fronts. Not only is the film unbelievably funny at times, but it confidently utilizes characters that create genuine connections with the audience. Although the director, Martin McDonagh, is dealing with formidable and deeply flawed characters, we can't help but pity, support and care for them. This is because of a solid script; but also, a result of the powerful performances provided by the film's triage of stars. The chemistry…