Tyler has written 19 reviews for films rated ★★★ .

  • Fury

    Fury

    ★★★

    "Ideals are peaceful. History is violent."

    David Ayer's Fury captures the very grim, very hellish aspects of war: the mud and the blood and the overwhelming presence of death. Eyes get stabbed out, heads get blown off, and bodies get flattened by tanks--the film rivals Tarantino's presentation of gore in Inglorious Basterds. Ayer forms strong themes around the psychological effects of war, the desensitization to violence, and the function of religion as self-protection. Ayer intentionally highlights how each character struggles…

  • That Awkward Moment

    That Awkward Moment

    ★★★

    That Awkward Moment, as a contemporary "romantic" comedy, is weakened by a faulty premise and is drenched in misogyny; but the strong cast, bold humour, and life-as-we-know-it storytelling lifts the film above other recent Hollywood releases of the same genre.

  • The Fault in Our Stars

    The Fault in Our Stars

    ★★★

    It's hard not to at least respect the tragedy in The Fault in Our Stars. The life of a terminally ill cancer patient is one I couldn't begin to imagine. Shailene Woodley, who is clearly modelling her career after Jennifer Lawrence, plays her role as Hazel with guts, grit, and grace. Her relationship with her mother was very well done, but I found the scenes hosting Hazel alone (crying, thinking, waiting) to be particularly compelling. The girl can act, and…

  • Everything Must Go

    Everything Must Go

    ★★★

    A very refreshing role for Ferrell, who attempts to display a more serious side of himself. Not a home run hit, but a fairly enjoyable film.

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★

    Spike Lee's Oldboy takes strides to separate itself from Park Chan-wook's original, but through his efforts to produce something fresh he fails to create a coherent film. Lee's choices are entertaining, but the result is a somewhat sloppy re-imagining that doesn't feel plausible. Park Chan-wook's version took proper time and steps to unravel itself, where Lee's film feels rushed and rather un-compelling. I was excited about the cast in place here but, with the exception of Brolin, none are overly…

  • 2 Guns

    2 Guns

    ★★★

    The charismatic performances of Washington and Wahlberg help to carry this film, but non-compelling antagonists, predictable plot twists and obnoxiously long, insignificant action sequences almost bog it down. A mildly enjoyable film though I'm glad I waited until it's DVD release.

  • Monsters University

    Monsters University

    ★★★

    Although I really enjoyed the unorthodox ending, Monsters University lacks the typical creativity and humour we are used to seeing from Pixar. It's still a wonderful film for children, but may prove underwhelming for most adults. A tad disappointing.

  • The Way Way Back

    The Way Way Back

    ★★★

    There are some great elements in place here, particularly in the form of Sam Rockwell; but the film fails to sink in the way I'd hoped. The coming-of-age storyline is still enjoyable despite the lack of character development in the female cast members and the unfulfilling climax. Still worth a watch.

  • Elysium

    Elysium

    ★★★

    Neil Blomkamp's Elysiumis a visually striking picture with plenty of loud and over-the-top action sequences. As a summer blockbuster, the film is successful in providing the means of escapism. A quick paced, simple and accessible plot allow for quite the smooth movie-going experience, even if the film leaves much more to be desired. Where the film exceeds in fresh concepts and radical notions, it lacks in plot depth and character motivation. Although given little to work with, Damon works to…

  • World War Z

    World War Z

    ★★★

    Firstly, as a Lost fanboy, I would like to nominate Matthew Fox as the most glorified extra in the history of film. Although the three or four words of dialogue he had were incredibly meaningful (*sarcasm*), I couldn't help but wonder how desperate he actually is for work. But anyways...

    World War Z is an adrenaline pumping, thrill seeking, fright-fest that rarely stops to take a breath. The film does not employ Hollywood's traditional zombie: slow, clumsy, brain dead. However,…

  • Snitch

    Snitch

    ★★★

    Snitch is a surprisingly decent film, easily exceeding the low expectations I had for it. The action slash drama has a dark and gritty feel to it; and, the fact that it's based on a true story helps Snitch to ground itself, even if a bit melodramatic at times. The Rock, Barry Pepper, Jon Bernthal and Michael Kenneth Williams all provide exceptional performances, and together create great tension and suspense. Kenneth Williams, who is most widely known for his role…

  • The Internship

    The Internship

    ★★★

    The average movie-goer will enjoy The Internship, particularly those who enjoy the charismatic tandem of Vaughn and Wilson. The comedic duo, who also brought us Wedding Crashers, reproduces their incredible chemistry in this light comedy. The back-and-forth banter these two create brings such a playful energy that the audience can't help but let their guards down.

    The actors play a pair of middle aged salesmen who, due to society's technological advancements, are forced to reassess their lives/career paths. Billy and…