Tyler has written 15 reviews for films rated ★★★½ .

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★½

    Tom Cruise certainly has a knack for starring in standalone science-fiction films; Minority Report, War of the Worlds, Oblivion and now Edge of Tomorrow, Cruise is a household name for fresh, blockbuster material. So why is it then that these movies fail to make any money at the domestic box office? Do we not like Cruise post-Oprah? Do we not enjoy any science fiction outside of comic book adaptations? Who knows. But regardless of the answer, Edge is one of…

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

    Perhaps the biggest surprise of 2013.

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★½

    Dallas Buyers Club thrives not through it's excellent examination of the origins, aftermaths and hardships of the AIDS virus, but finds success by focusing on the lifestyles of the lower-class population that is seemingly most susceptible to it. The gritty, raw feel of each frame creates a frightening sense of familiarity, and in turn the film acknowledges the everyday realities of AIDS. Alongside strong performances, worthy character motivation and adequate storytelling techniques, DBC uses fear through realism to compel it's audience into a deep state of recognition.

  • Detachment

    Detachment

    ★★★½

    A brutally honest depiction of inner-city high-school teachers looking for answers more desperately than their students.. Where most films of this nature serve to analyze the challenges, hardships and adversity that students face, Detachment examines the difficulties teachers face in their everyday profession. Although the film does look at the problems students encounter, it's main focus is deconstruct the psychological effects/damages that teachers put themselves through. Getting no thank-you's, no appreciation, and no respect: the life of an inner-city high…

  • Stuck in Love

    Stuck in Love

    ★★★½

    Despite the dreadful title, Stuck In Love is an honest, emotionally charged romantic feature with a bleeding heart. Great cast, solid soundtrack and an inspired, even if mildly cliched, script. Recommend to those who enjoyed (500) Days of Summer, Blue Valentine or Crazy, Stupid Love.

  • Trance

    Trance

    ★★★½

    Danny Boyle's Trance is a rapid-paced, psychological thriller that offers some fresh concepts, stunning visuals and unexpectedly great performances. The film traces and sorts through the memories of Simon (McAvoy), via hypnosis, in an attempt to rediscover the location of a much coveted painting. Boyle's direction here is shifty, fleeted and elusive. Throughout the film he dives deeper and deeper into Simon's subconscious, sifting through older and more significant memories. The script is mind-boggling--I can only imagine the efforts in…

  • The Wolverine

    The Wolverine

    ★★★½

    The action sequences were great, the plot was cohesive and accessible, and the Japanese cast/setting was fresh. Mangold delivers a vulnerable Wolverine with a rich backstory but still manages to maintain the Logan 'humor'--it was funny! Recommend to any other Marvel nerds out there!

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★½

    In all honesty, there is no way I wasn't going to like this film. Snyder could have constructed a two hour long feature of Superman soaring through the sky in supersonic form and I would have left the theatre satisfied. I am a slave to the superhero genre, and quite frankly anything Christopher Nolan puts his hands on; and therefor, any flaw that Man of Steel has seems inconsequential.

    Following the box-office and critical success of The Dark Knight trilogy,…

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★½

    This Is the End is one of the funniest movies I've seen in a while. Compared to the abundance of comedic failures that have been released lately (The Hangover III, Identity Thief, The Watch, etc), Seth Rogen & Evan Goldberg deliver gold. In their directional debut, the two are able to create something fresh in a generally unchartered genre. This Is the End somehow fuses comedy and horror, while being draped with religious overtones.

    What I especially admired about the film,…

  • Mud

    Mud

    ★★★½

    Jeff Nichols' Mud is a heartfelt tale following two young teenagers and their attempt to aid a fleeing fugitive. Initially, I was expecting more of a satisfying revelation regarding Mud's (McConaughy) past/crime. However, Nichols keeps the plot within a safe, somewhat generic territory, not over-reaching for the strict purpose of audience appeal. Mud refuses to get too entangled in it's plot, and instead focuses on it's characters, themes and setting. Nichol's excels in developing an authentic feel for the audience,…

  • Side Effects

    Side Effects

    ★★★½

    Steven Soderbergh's Side Effects is a sly psychological thriller cloaked with society's increasing dependence on prescription medication. The film depicts the lives of people suffering from clinical depression, and builds it's shadowy theme upon the pile of interchangeable drugs in which psychiatrists prescribe to treat such symptoms. Instead of taking a classical approach to social psychology, Side Effects attacks it from a constructionist standpoint; in that, society shapes and defines what it's members experience. The film consists of several characters…

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★★½

    The Star Trek franchise has yet again proved why it is some of the best science fiction in Hollywood. As the crew of the Enterprise returns to action on a grand scale, the much anticipated sequel thrusts the series into warp speed, opening doors for future installments along the way. I'm not prepared to say 'Into Darkness' is a better film than it's predecessor; however, I'm not prepared to say that it isn't. Origin stories are often successful due to…