Tyler has written 11 reviews for films rated ★★ .

  • Sex Tape

    Sex Tape

    ★★

    Sex Tape is a classic case of mistaken identity.The film is disguised as a raunchy, sexually explicit romantic comedy, as if to join the ranks of other recent classics (excuse the oxymoron) from directors like Apatow and Stoller. Unfortunately enough, Sex Tape is not what it pretends to be. The film is not about a sex tape, it is merely used as a plot device to thicken poorly contrived themes of family, loyalty and love. The film suffers from cliches,…

  • The Monuments Men

    The Monuments Men

    ★★

    In more ways than one, The Monuments Men feels like a gay re-imagining of Tarantino's Inglourious Basterds. The jaunty, strangely flamboyant tale fails to inject any inherent sense of urgency or sincerity, and is thus unworthy of any devotion or empathy; The film is unable to emulate the seriousness of it's own topic, and at times it feels like the actors themselves have a hard time buying into their roles. The beginning of the film has Clooney's character trying to…

  • The East

    The East

    ★★

    Lacks motive. Lacks characters. Lacks reason. Instantly forgettable.

  • The Purge

    The Purge

    ★★

    The Purge is riddled with logical fallacies, classic horror film cliches and inadequately motivated villains that rely on 'The Purge' as a means of justification. Brutal.

  • The Heat

    The Heat

    ★★

    Some funny parts, but overall cliched, over-improvised and predictably boring. Still do not enjoy Melissa McCarthy--at all.

  • Jack the Giant Slayer

    Jack the Giant Slayer

    ★★

    Jack the Giant Slayer has an audience out there, I just wasn't in it. I can appreciate Singer's storytelling ability as well as the casts' performances, but I couldn't get into the fairy-tale 're-imagining'. And I'll leave it at that.

  • 21 & Over

    21 & Over

    ★★

    A frat-boy comedy that provides a few laughs, but takes itself too seriously. The comedy and 'life-altering lessons' fail to coexist.

  • Mama

    Mama

    ★★

    I have never been a fan of the horror genre, and Mama does not change that. Some performances were good (Chastain is strangely hot), the camerawork was above average and the ending was surprisingly unconventional. But beyond these few remarks, I have nothing else positive to say about Mama. Poorly motivated killer ghosts, contortionist children, disgusting throat noises and the oh-so-cliched 'nightmare scare' have very litte appeal to me. I would not recommend this film to anyone who, like me, lacks respect for the horror genre. But for those of you who are somehow amused by 'scary movies', Mama might be right up your alley.

  • Now You See Me

    Now You See Me

    ★★

    Now You See Me has the potential to be a good film; however, beyond all the glitz and glam lies an unfulfilling result. The star-studded cast does there best to entertain but they are working with an emotionally bankrupt script that makes no room for character development. Also, the 'magic' displayed in the film relies too heavily on electronics and hypnosis(?) instead of traditional allurement, making everything feel a bit farfetched. Not to say Now You See Me is a brutal movie as it begins flashy and fun, but the twists and turns lead to an unsatisfying end.

  • Broken City

    Broken City

    ★★

    I wasn't expecting a whole lot from Broken City. However, from a cast that includes Wahlberg, Crowe, Wright, Zeta-Jones, Pepper and Chandler, I was expecting a little more than this overly average crime drama. The cast is fine in their execution, but the hollow script allows for little mystery or emotional appeal.

  • The Guilt Trip

    The Guilt Trip

    ★★

    The Guilt Trip was as average as I expected. I got a few laughs and Streisand was good, but other than that there isn't much to say.