• The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    Vastly exceeding it's predecessor in every aspect, Catching Fire gives weight to a series of which I had no intentions to care for. I felt the first installment of The Hunger Games to be painfully naive and rather underwhelming. The screenplay failed to develop characters I could identify with or at least care for. Katniss was frustratingly stubborn and Peeta may have been the biggest pussy ever to be displayed on film. How could anyone possibly cheer for a tribute…

  • 2 Guns

    2 Guns

    ★★★

    The charismatic performances of Washington and Wahlberg help to carry this film, but non-compelling antagonists, predictable plot twists and obnoxiously long, insignificant action sequences almost bog it down. A mildly enjoyable film though I'm glad I waited until it's DVD release.

  • Grown Ups 2

    Grown Ups 2

    I take pity on simpletons who are amused by reality television, but this is a whole new level of sympathy. Anyone who even remotely enjoys this movie needs to seek psychiatric care. Grown Ups 2 is an abomination: somehow worse than my unrealistically low expectations. How the producers of this piece of shit sleep at night is beyond me. And to those who encouraged another sequel by seeing it in theatres: give your fucking head a shake.

  • Monsters University

    Monsters University

    ★★★

    Although I really enjoyed the unorthodox ending, Monsters University lacks the typical creativity and humour we are used to seeing from Pixar. It's still a wonderful film for children, but may prove underwhelming for most adults. A tad disappointing.

  • The East

    The East

    ★★

    Lacks motive. Lacks characters. Lacks reason. Instantly forgettable.

  • The Way Way Back

    The Way Way Back

    ★★★

    There are some great elements in place here, particularly in the form of Sam Rockwell; but the film fails to sink in the way I'd hoped. The coming-of-age storyline is still enjoyable despite the lack of character development in the female cast members and the unfulfilling climax. Still worth a watch.

  • The Purge

    The Purge

    ★★

    The Purge is riddled with logical fallacies, classic horror film cliches and inadequately motivated villains that rely on 'The Purge' as a means of justification. Brutal.

  • Stuck in Love

    Stuck in Love

    ★★★½

    Despite the dreadful title, Stuck In Love is an honest, emotionally charged romantic feature with a bleeding heart. Great cast, solid soundtrack and an inspired, even if mildly cliched, script. Recommend to those who enjoyed (500) Days of Summer, Blue Valentine or Crazy, Stupid Love.

  • The Heat

    The Heat

    ★★

    Some funny parts, but overall cliched, over-improvised and predictably boring. Still do not enjoy Melissa McCarthy--at all.

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★½

    I love the cast in place here, but the film as a whole feels utterly average. Although, I may have just grown tired of near-apocalyptic events and skyscrapers being destroyed; both which have been exhausted in the year of 2013.

  • After Earth

    After Earth

    ★½

    Those accents--my god...

  • Rush

    Rush

    ★★★★

    Ron Howard's Rush could not have a more perfect title. The exhilarating (dual)bio-pic has plenty of heart and allows the audience to choose their protagonist. The film memorializes the notorious rivalry between competing Formula One racers James Hunt and Niki Lauda, played by Chris Hemsworth and Daniel Bruhl, respectively. The two leads are outstanding in their re-creations: successful in both producing empathetic, life-like depictions and emulating a splendid character foil for their counterpart. Aside from the brilliant race sequences and…