Sort by

Monica Castillo has logged 362 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Showtime

Showtime

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Regarding Susan Sontag

Regarding Susan Sontag

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★½
Edit this entry  
22
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mayor of Hell

The Mayor of Hell

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
The Interview

The Interview

2014
×
Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★½
Edit this entry  
08
Topper

Topper

1937
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dancing in Jaffa

Dancing in Jaffa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry