Michael has logged 69 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bones

Bones

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Hell Has No Boundary

Hell Has No Boundary

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★
Edit this entry  
21
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Melancholy of Haruhi Suzumiya

The Melancholy of Haruhi Suzumiya

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Melancholy of Haruhi Suzumiya

The Melancholy of Haruhi Suzumiya

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
SPF-18

SPF-18

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spawn

Spawn

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry