Sort by

Emma has logged 46 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mirage

Mirage

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rave Macbeth

Rave Macbeth

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daydream Believers: The Monkees Story

Daydream Believers: The Monkees Story

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All Around Us

All Around Us

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry