Sort by

Emma Chantiri has logged 562 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★½
Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Give My Regards to Broad Street

Give My Regards to Broad Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dangerous Lives of Altar Boys

The Dangerous Lives of Altar Boys

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dance with Me

Dance with Me

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Britney Ever After

Britney Ever After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rabbit's Kin

Rabbit's Kin

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Vacancy

No Vacancy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
That Darn Cat

That Darn Cat

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★½
Edit this entry