Sort by

Micah has logged 221 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rock

The Rock

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clown

Clown

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manifesto

Manifesto

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home

Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Right

Dead Right

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
★★½
Edit this entry