• Imagine Me & You

    Imagine Me & You

    ★★★★

    i would do anything for a killing eve spin-off with this exact plot, i just want eve and villanelle to get their happy ending

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★★

    as someone who’s going to turn 22 this year and is still trying to navigate through life, this movie truly hit hard for me. there have been moments in my life where i thought i knew absolutely everything about myself and there are other moments where i don’t even know who i am as a person. watching this for the first time was just such a profound experience and this movie will definitely stick with me for the rest of…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★★

    yeah i’m fully convinced that i’d look good with bangs

  • Saving Face

    Saving Face

    ★★★★

    can’t believe this gave us the killing eve ending we deserved

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    four people left during the movie, but i literally couldn’t move because it was that disturbing. also kristen stewart and léa seydoux are my meowies <3

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★½

    i’ll admit that i solely wanted to see this cuz of shirtless miles teller on a beach, but i liked it more than i thought i would

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    i regret not taking an edible before watching this, but i had fun regardless!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    wanda wants to be a mom sooooo bad

  • Deep Water

    Deep Water

    at least i got ana de armas as a sexy deranged milf for two hours

  • Oslo, August 31st

    Oslo, August 31st

    ★★★★★

    loved renate reinsve’s three seconds of screentime

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★

    anya taylor-joy served cunt!

  • Fresh

    Fresh

    ★★★½

    daisy edgar-jones is my final girl <3