Sort by

maya has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Best Sellers

Best Sellers

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Welcome to the Rileys

Welcome to the Rileys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Life

My Life

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
11
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ein's Summer Vacation

Ein's Summer Vacation

2012
×
Edit this entry  
05
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry