Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Catfight

Catfight

2016
×
★★
Edit this entry  
20
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
22
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★½
Edit this entry  
21
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Deep Water

Deep Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
24
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry