• Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Ratty

  • Chunky Shrapnel

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Ad Astra

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Yesterday

    ★★½

  • Swans: Where Does a Body End?

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • mid90s

  • At Eternity's Gate

  • Free Solo

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Deadpool 2

  • Avengers: Infinity War

  • Red Sparrow

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • Devilman Crybaby

  • Dave Chappelle: Equanimity

  • Star Wars: The Last Jedi

  • WHAT DID JACK DO?

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

  • Lady Bird

  • Logan Lucky

    ★★★

  • Dunkirk

  • Spider-Man: Homecoming

  • Good Time

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • The Disaster Artist

  • Baby Driver

  • Logan

  • John Wick: Chapter 2

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Silence

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Hacksaw Ridge

  • Gimme Danger

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • X-Men: Apocalypse

  • Deadpool

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • The Revenant